Women's Under 18s

What is NT Thunder Academy Women's Under 18s?

NT Thunder Academy Women's Under 18s is the Territory’s representative team for female participants aged between 15 - 18.

What competitions do they play in?

AFL Northern Academy Series (Coffs Harbour development camp)
AFL Women’s Under 18 Central Allies Selection 
AFL Women’s Under 18 National Championships

When did the NT Thunder Academy Girls Under 18s squad first commence?

In 2014 and 2015 the Northern Territory had a joint team with Tasmania known as the 'Thunder Devils'. In 2016 the Northern Territory had its first standalone team.  

What have been some highlights?

Having eight players selected in the Central Allies squad to compete in the 2018 AFL Women’s Under 18 National Championships. 

Who is the coach?

Heidi Thompson - NT Thunder Academy Manager is the Head Coach. 

2019 Development Camp and games:

ROUND 1
7pm Friday 10 May
NT Thunder vs Brisbane Lions
C.ex Coffs International Stadium, NSW

Brisbane Lions 7.0.42 defeated NT Thunder 1.0.6

GOALS

NT Thunder: Molly Althouse

BEST

NT Thunder: Shantel Miskin-Ripia, Mattea Breed, Tulaha Jeffrey, Claudia Fabris, Dominique Carbone, Tahlia Corrie

ROUND 2
3pm Saturday 11 May
NT Thunder vs NSW/ACT
C.ex Coffs International Stadium, NSW

NSW/ACT 10.9.69 defeated NT Thunder 1.1.7

GOALS

NT Thunder: Molly Althouse

BEST

NT Thunder: Shoneeka Abbott, Sarah Assmus, Bella Clarke, Anju Gonnon, Tayla Hart-Aluni, Tulaha Jeffrey 

ROUND 3
9am Sunday 12 May
NT Thunder vs Gold Coast Suns
C.ex Coffs International Stadium, NSW

Gold Coast 8.6.54 defeated NT Thunder 1.3.9

GOALS

NT Thunder: Michaeline Mungatopi

BEST

NT Thunder: Tayla Hart-Aluni, Shoneeka Abbott, Georgia Johnson, Matisse Hunter, Dominique Carbone and Bella Clarke

2019 AFLW Under 18 Championships

ROUND 1

2pm Friday 31 May
South Australia vs NT Thunder
Peter Motley Oval, Unley, SA

South Australia 13.5.83 defeated NT Thunder 4.1.25

GOALS

NT Thunder: Tayla Hart-Aluni 2, Mattea Breed, Chrstine Davis

BEST

NT Thunder: Stephanie Williams, Shoneeka Abbott, Matisse Hunter, Tayla Hart-Aluni, Mattea Breed, Bella Clarke

11am Sunday 2 June
South Australia vs NT Thunder
Karen Rolton Oval, Adelaide, SA

South Australia 10.11.71 defeated NT Thunder 0.2.2

GOALS

NT Thunder: -

BEST

NT Thunder: Shantel Miskin-Ripia, Shoneeka Abbott, Alysha Healy, Mattea Breed, Dominque Carbone, Matisse Hunter

ROUND 1 MVP

Congratulations to Shoneeka Abbott on being awarded the Round 1 NAB AFLW National Championships MVP for the NT. 

*From these two games against SA, the NT Thunder members to represent the Central Allies in Round 2 of the AFLW Under 18 Championships will be selected.

ROUND 2

3pm Monday 8 July
Central Allies vs Eastern Allies
Metricon Stadium, Gold Coast, QLD

2pm Wednesday 10 July
Western Australia vs Central Allies
Southport, Gold Coast, QLD

How do you qualify for this squad?

Athletes are identified through the NTFL, CAFL and local competitions and can also be nominated by someone from their club. Once the Under 18s have completed the two-match series against South Australia, a representative team known as the Central Allies is selected to participate in the AFL Women’s Under 18 National Championships. 

2019 squad members

 
First name Surname DOB Club
Shoneeka Abbott 5/10/2001 Alkamilya
Molly Althouse 5/7/2002 Darwin Buffaloes FC
Sarah Assmus 9/4/2002 Big River Hawks FC
Mattea Breed 31/7/2001 Darwin Buffaloes FC
Ashanti Bush 18/8/2002 Darwin Buffaloes FC
Elouise Calma 14/6/2001 St Mary’s FC
Dominique Carbone 25/9/2001 Darwin Buffaloes FC
Bella Clarke 22/5/2001 Southern Districts FC
Talia Corrie 21/5/2002 Darwin Buffaloes FC
Martha De Santis 13/4/2002 Darwin Buffaloes FC
Clessae Desatge (Emergency) 30/3/2002 Darwin Buffaloes FC
Lasharn Dean 4/4/2001 Big River Hawks FC
Johanna Dodsworth 6/5/2001 Darwin Buffaloes FC
Claudia Fabris 4/11/2001 Waratah FC
Anju Goninon 14/12/2001 Darwin Buffaloes FC
Tayla Hart-Aluni 8/4/2001 Darwin Buffaloes FC
Matisse Hunter 6/2/2002 Rovers FC
Monet Hunter 6/2/2002 Rovers FC
Tulaha Jeffrey 4/6/2001 Wanderers FC
Grace Johnson 21/2/2002 Waratah FC
Georgia Johnson 18/3/2003 Waratah FC
Ayesha Kay (Emergency) 3/10/2001 Big River Hawks FC
Leticia Lloyd (Emergency) 19/8/2001 Southern Districts FC
Cassie McWilliam 25/2/2003 Nightcliff FC
Shantel Miskin-Ripia 8/5/2001 Nightcliff FC
Michealine Mungatopi (Emergency) 22/12/2001 Tiwi Bombers
Marrietta Puautjimi 26/6/2003 Tiwi Bombers
Makayla Siddons 12/9/2002 Southern Districts FC
Michelle Sliwinski 16/7/2002 Darwin Buffaloes FC
Chinette Suapero 18/9/2001 St Mary’s FC
Kristal Tak 14/8/2001 Darwin Buffaloes FC
Djimila Totham (Emergency) 26/9/2002 Wanderers FC
Kiyanah Toy 30/9/2002 Southern Districts FC
Stephanie Williams 27/1/2002 Darwin Buffaloes FC
Jorja Weily 2/4/2001 Pioneer FC