2017 Under 18 Men's NT Thunder squad members
Coach: Jimmy Driscoll
Player # | Player | League Club/Local Club |
1 | Liam HOLT-FITZ | Sporties Spitfires FC |
2 | James QUINN | Nightcliff FC |
3 | Ryan ALTHOUSE-COOPER | Nightcliff FC |
4 | Rodney BAIRD | Palmerston FC |
5 | Zac BAILEY | Southern Districts FC |
6 | Nelson SONNTAG | Nightcliff FC |
7 | Coen HUTT | Waratah FC |
8 | Rohan ARMSTRONG | South Alice FC |
9 | Zackery DERKSEN | Nightcliff FC |
10 | Xavier CUBILLO | Wanderers FC |
11 | Josh O’BRIEN | Waratah FC |
12 | Daniel FULLER | Wanderers FC |
13 | Matthew GREEN | Sporties Spitfires FC |
14 | Beau SCHWARZE | Southern Districts FC |
15 | Michael MUMMERY | Nightcliff FC |
16 | Kieran PARNELL | St Mary’s FC |
17 | Domonic GRANT | Wanderers FC |
18 | Jackson RENZI | West Alice FC |
19 | Isiah FARRELL-NELSON | Sporties Spitfires FC |
20 | Jack KLUSKE | St Mary’s FC |
21 | Matt BLAKE | Waratah FC |
22 | Shawn FOSTER | Pioneers FC |
23 | Matthew BRICKNELL | Nightcliff FC |
24 | Jamie HAMPTON | Pioneer FC |
25 | Jasper HUTT | St Mary’s FC |
26 | Ryan PROWSE | Southern Districts FC |
27 | Jeremiah SCRUTTON | Darwin FC |
28 | Keenan WATERBURY | Southern Districts FC |
29 | Ankin ABBOTT | Pioneers FC |
30 | Marcus VALASTRO | Waratah FC |
31 | Ryan MU | Nightcliff FC |
32 | Leslie MARONEY | Wanderers FC |
33 | Tony OLANGO | St Mary’s FC |
34 | Jack PALMER | Southern Districts FC |
35 | Jacon LAMPTON | Palmerston FC |
36 | Nathan MU | Nightcliff FC |
37 | Thomas BROWN | Waratah FC |
38 | Matt COTTERILL | Rovers FC |
39 | Joel STEVENS | Waratah FC |
40 | Braydon WEILY | Federal FC |
2017 Academy Series fixtures and results:
ROUND 1
26 March, Blacktown International Sportspark
Tasmania 13.10 (88) d Northern Territory 5.9 (39)
Goals
Tas: Buechner 3, Mundy 3, B.McGuinness 2, Jones, Pearce, Millucci, Dixon, Williams
NT: Althouse-Cooper 2, Kluske, Scrutton, Hutt
Best
Tas: Jones, Hutchinson, Sawdy, Gadomski, Buechner, B.McGuinness
NT: Hutt, Althouse-Cooper, Hampton, Bailey, Scrutton, Valastro
ROUND 2
1 April, TIO Stadium
Sydney Swans 18.12 (120) d Northern Territory 9.9 (63)
Goals
Sydney Swans: Hardman 5, Skrivanic 3, Blakey 3, Maze 2, Rankin, Carr, Kilpatrick, Stern, Loone
NT: Schwarze 5, Derksen, Bricknell, Bailey, Prowse
Best
Sydney Swans: Rogers, Stern, Bell, Maze, Robertson, Hardman
NT: Bailey, Scrutton, Baird, Schwarze, Bricknell, Althouse-Cooper
ROUND 3
8 April, TIO Stadium
Brisbane Lions 16.8 (104) d Northern Territory 8.6 (54)
Goals
Brisbane Lions: Drake 3, Johnson 3, Fletcher 2, Kristelly, Aston, Stackelberg, Coleman, Lambert, Fleming, Franks, Warren
NT: Schwarze 4, Mu, Hutt, Bricknell, Althouse-Cooper
Best
Brisbane Lions: Matthews, Franks, Johnson, Payne, Tomkinson
NT: Valastro, Schwarze, Holt-Fitz, Green, Bull, Hutt
ROUND 4
29 April, Blacktown International Sportspark
GWS 17.14 (116) d Northern Territory 9.11 (65)
Goals
GWS: Corbett 3, Shipley 3, Briggs 2, Peatling 2, Pollock 2, Fitzgerald, Highmore, McInnes, Stevens, Walker
NT: Cubillo 2, Bailey, Baird, Bricknell, Foster, Hampton, Lawrence, Scrutton
Best
GWS: Fitzgerald, Powell, Gaynor, Peatling, Shipley, Corbett
NT: Bailey, Baird, Scrutton, Green, Holt-Fitz, Cubillo
ROUND 5
6 May, Broadbeach
Gold Coast Suns 17.7 (109) d Northern Territory 4.3 (27)
Goals
Gold Coast Suns: Burke 6, Crossley 3, Foster 2, Simington 2, Arnold, Bowie, Charlesworth, Olarenshaw
NT: Lawrence, Cubillo, Foster, Schwarze
Best
Gold Coast Suns: Dawson, Foster, Burke, Heron, Graham, Simington
NT: Hutt, Bailey, Green, Schwarze, Lawrence, Baird
National representation
Congratulations to the three players who were selected in the NAB AFL Draft for 2017:
- Zac Bailey - pick No.15 (Brisbane Lions)
- Dom Barry - pick No.66 (Port Adelaide) - mature age pick
- Tony Olango - rookie draft (West Coast Eagles)
In 2017 seven boys were named for Allies selection:
- Zac Bailey - All-Australian U18 selection
- Rodney Baird
- Domonic Grant
- Matthew Green
- Tony Olango
- Adam Sambono (NT Thunder)
- Jeremiah Scrutton
In November 2017, Matthew Green and Michael Mummery participated in the NAB AFL Academy Level 2 Camp hosted at the Michael Long Learning and Leadership Centre in Darwin.
In July 2017, Zac Bailey and Adam Sambono were selected for the NAB AFL Draft Combine testing.
In August 2016, Domonic Grant (Level 2) and Michael Mummery (Level 1) were selected for the NAB AFL Academy squad.
Allies 2017 fixture and results:
ROUND 1
11 June, Blacktown International Sportspark
Vic Country 10.8 (68) d Allies 8.8 (56)
NT representatives: Bailey
ROUND 2
17 June, Adelaide Oval
SA 17.10 (112) d Allies 9.7 (61)
NT representatives: Bailey, Green
ROUND 3
25 June, Leederville Oval
WA 12.12 (84) d Allies 6.8 (44)
NT representatives: Bailey, Green, Sambono
ROUND 5 (Round 4 was a bye for Allies)
5 July, Simmonds Stadium
Allies 11.10 (76) d VIC Metro 10.13 (73)
NT representatives: Bailey, Sambono
For more information on the Allies or the AFL Under 18s visit the AFL website.
2017 support staff:
Andy Bilske – Assistant Coach
Ryan Ayres – Assistant Coach
Matt Cannard – Assistant Coach
Stewart Carr – Assistant Coach
Matt Large – Assistant Coach
Matt Campbell – Assistant Coach
Michaela Long – Team Manager
Belinda Creer – Wellbeing Coach
Jake Shannon – Strength and Conditioning Coach
Tim Fitzgerald – Physiotherapist
Jan Wray – Head Trainer
Annette Duffy – Trainer
Chelsea Mulcahy – Trainer
Kathy Hutt – Trainer